Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

28.03.2023

Prof. Robert Rejdak laureatem nagrody „Wizjonerzy Zdrowia 2023”

„Wizjonerzy Zdrowia” to nagrody dla osób, które mają odwagę patrzeć w przyszłość, planować i wprowadzać zmiany w medycynie i systemie ochrony zdrowia.

 

Jednym z laureatów konkursu tygodnika WPROST został prof. Robert Rejdak, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji UMLub oraz kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej.

 

Uroczysta gala, podczas której nagrodzono wybitne osobowości świata medycyny i systemu ochrony zdrowia, odbyła 27 marca w Warszawie.

 

Prof. Robert Rejdak otrzymał nagrodę w kategorii „Wizjonerskie Rozwiązanie w Medycynie”.

 

Jak podkreślono w laudacji:

„Jeśli pacjent z cukrzycą w odpowiednim czasie nie trafi do okulisty, może stracić wzrok. Jednak 3 mln pacjentów nie ma szans zostać przebadanych co roku przez okulistów. Może im w tym pomóc sztuczna inteligencja. W województwie lubelskim już jeździ specjalny OKOBUS, w którym będą wykonywane zdjęcia dna oka oraz badanie Angio-OCT. Te badania zarejestrują nawet najwcześniejsze objawy cukrzycowego obrzęku plamki. OKOBUS to interdyscyplinarny projekt, w który są zaangażowani m.in eksperci okulistyki i informatyki. Sztuczna inteligencja pozwoli na wczesne „wychwycenie” pacjentów wymagających pogłębionej diagnozy i leczenia w zakresie cukrzycowego obrzęku plamki. Wczesne postawienie diagnozy to szansa, by pacjenci nie tracili wzroku".

 

Gratulujemy!

 

 

Fot. Piotr Woźniakiewicz

Uczelnia

Kalendarz

Czerwiec 2023